12. IJSO beszámoló

 

12. Nemzetközi Junior Természettudományi Diákolimpia
(Daegu, Koreai Köztársaság, 2015. december 2-11.)

 

A Magyar Kémikusok Egyesülete már 9. éve indítja el a magyar csapatot. A Magyar Kémikusok Egyesületének kiemelt közhasznú feladatai közé tartozik a tehetséggondozás a kémia és a természettudományok területén. A versenyre való felkészítő tanárok a Magyar Kémikusok Egyesülete Tanári Szakosztályának legaktívabb tagjaiból szerveződtek, a kiutazás megszervezését és az ezzel kapcsolatos gazdasági lebonyolítást a Magyar Kémikusok Egyesülete Titkársága végzi.

A Nemzetközi Junior Természettudományi Diákolimpiát (International Junior Science Olympiad, röviden IJSO) 2004-ben Indonézia alapította. A versenyen való részvétel egyik leglényegesebb kritériuma, hogy csak 16. évüket be nem töltött diákok indulhatnak a versenyen. Magyarországon ez azt jelenti, hogy érdemben a középiskolát épp elkezdő 9. évfolyamosok, illetve születési idejüktől függően egyes 10. osztályos középiskolások, kivételes esetben igen tehetséges 8. osztályos általános iskolások versenyezhetnek.

A versenyen elvileg egyenlő arányban szerepel a három természettudományos tantárgy (fizika, kémia, biológia), így azoknak a diákoknak, akik több tárgyban is járatosak, a felkészítőn kevesebbet kell hozzátanulniuk. A versenyfelkészítőre azon diákokat hívtuk, akik a versenyt megelőző tanévben egy vagy több természettudományi országos verseny döntőjébe jutottak. Ebben az évben 21 diák jelentkezett, végül 19 diák kezdte meg felkészítőt.

Ezen az olimpián való részvételt az oktatási kormányzat az Emberi Erőforrás Minisztériuma 2007 óta anyagi segítséggel is támogatja. Ebben az évben az utazási költségek az átlagoshoz képest is jóval magasabbak voltak, mivel Dél-Koreába nagyon drágák a repülőjegyek. Szöulból vonattal érhető el a verseny színhelye, Daegu városa. Ebben az évben anyagi támogatást kaptunk még a Nemzeti Tehetség Programtól is (2 193 000 Ft) (Emberi Erőforrás Támogatáskezelő szerződés-száma: NTV-NTP-P-15-0016), de az összes költség fedezéséhez szükségünk volt egyéb támogatókra is.

A versenyre való felkészítést ebben az évben is júniusban kezdtük meg, mivel a megtanulandó tananyag olyan nagy, hogy ezért az őszi felkészítés nem elegendő. Néhány napos elméleti bevezető után az általános iskolai tankönyvekből jelöltük ki az elsajátítandó (illetve átismétlendő) ismereteket, összefüggéseket, illetve az általunk készített prezentációkból kellett az új anyagot elsajátítaniuk a versenyre készülőknek. A felkészítőre jelentkezettek között az idén is több 7. osztályt végzett volt, akik közül csak a kiemelkedően tehetségeseknek van esélyük eredményt elérni. Szeptember legelején írattuk meg az első selejtező dolgozatot. A válogató olyan szoros volt, hogy az eredmények alapján a szokásos 7–8 diák helyett tizenegyen maradtak versenyben, köztük a 7. osztályt végzett Gulácsi Máté és Fajszi Bulcsú is.

A kiválasztott diákokat szeptemberben és októberben minden hétvégén a korábbi versenyek tapasztalatai és a követelmények alapján az ELTE Apáczai Csere János Gimnáziumban készítettük fel (Gyertyán Attila fizikából, Ács Zoltán biológiából, Villányi Attila és Vörös Tamás kémiából). A második válogatóra október 30-án került sor. A kialakult hat fős csapat az utolsó hónapban a további elméleti felkészítő mellett kipróbálhatta a gyakorlati forduló team-munkáját is. A gyakorlati felkészítésben is részt vett Vörös Tamás kémia szakos PhD hallgató is (apáczais öregdiák, IJSO és kétszeres IChO érmes), aki a csapat harmadik kísérő tanára volt. A két kémia „gyakorlati specialista” diákot (Székely Andrást és Kós Tamást) kértük, hogy az esetleges titrálási feladathoz végezzenek minél több titrálási feladatot a középiskolai tanáraikkal.

Az idei magyar csapat tagjai:
Veres Tamás, a gyöngyösi Berze Nagy János Gimnázium 9. osztályos tanulója,
Kós Tamás, a budapesti Eötvös József Gimnázium 10. osztályos tanulója,
Besenyi Tibor, a Budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium 9. osztályos tanulója,   
Fajszi Bulcsú, a Budapesti Fazekas Mihály Általános Iskola és Gimnázium 8. osztályos tanulója,
Pápista Máté László, a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium 9. osztályos tanulója,
Székely András, a Szentendrei Református Gimnázium 9. osztályos tanulója,

A csapat november 29-én indult el. Az idei támogatás elegendő volt ahhoz, hogy a verseny előtt két napot Szöulban töltsünk, és a diákok hozzászokjanak a meglehetősen nagy, 8 órás időeltolódáshoz. Szöulban egy jelenleg ott tanuló volt kollégánk is segített az eligazodásban, és egy tradicionális barbecue étteremben ismertük meg a méregerős paprikával ízesített tradicionális ételeket. Az érkezésünk másnapján egész napos városnézés keretében ismerkedtünk meg Szöul nevezetességeivel, majd december 2-án nagy sebességű (ún. KTX) expressz vonattal utaztunk Daeguba, ahol a koreai szervezők már az állomáson vártak, és a verseny szabályzatának megfelelően az ott tartózkodás teljes ideje alatt biztosították a csapat transzferét, szállását és teljes ellátását.  

A kísérő tanárokból álló nemzetközi zsűri a verseny második, negyedik és hatodik napján vitatta meg az egyes fordulók feladatait, majd minden ország tanárai kora hajnalig fordították a saját nyelvükre a feladatlapokat, másnap pedig a diákok versenyeztek. A harmadik, gyakorlati fordulót a hetedik napon a diákok csapatmunkában oldották meg.

A pontegyeztetés estéjére kialakult a végleges sorrend, és ez alapján a nemzetközi zsűri egyetértésével történt meg a ponthúzás. Az idei versenyen 42 ország 243 versenyzője mérte össze tudását. Ebben az évben is valamennyi diákunk éremmel tért haza. A magyar csapat 5 ezüst- és 1 bronzérmet szerzett. Továbbra is Ázsia vezet az aranyérmet szerző csapatok között. Tajvan minden diákja 90% fölötti teljesítménnyel aranyérmes lett.

A legjobb 20 csapat eredménye és az érmek alapján számított pontszáma

12 IJSO tabl1

A magyar csapatból Veres Tamás, Fajszi Bulcsú, Székely András, Kós Tamás és Pápista Máté ezüstérmet kapott, Besenyi Tibor (mindössze 0,25 ponttal Pápista Máté után) bronzérmes lett.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumától kapott 800 0000 Ft támogatást a következő célokra használtuk fel:

  1. Verseny regisztrációs díja 1000 USD, amely 283 960 Ft és ebből 200 000 Ft-t számoltunk el a támogatás terhére.
  2. A repülőjegyek ára a diákok részére 361 000 Ft/fő volt és két versenyző diák Besenyi Tibor és Székely András repülőjegyeinek árából számoltunk el fejenként 300 000 Ft-t.

Az NTV-NTP-P-15-0016 pályázati támogatást Fajszi Bulcsú, Kós Tamás, Pápista Máté László diákok és Vörös Tamás kísérő tanár utazási költségeire (repülőjegy, szállás, transzfer, vonatjegy, biztosítás és az egyéb a feladatok ellátáshoz szükséges költségek, és a felkészítés elszámolására) használtuk fel.

A támogatott program hasznosulása a következőkben mérhető le:

A természettudományos tárgyak népszerűségének növelése, komplex ismeretanyag átadása a biológia, a fizika és a kémia területeiről. A verseny során szerzett sikerélmény, a tapasztalat világ számos országából résztvevő diák tudásszintjéről jelentős motiváló erőt ad a diákoknak és segíti a jövőbeni életpálya modell kialakítását.

Köszönjük az Emberi Erőforrások Minisztériumának és az támogatását a magyar csapat sikeres részvételéhez és versenyzéséhez a 12. Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpián Dél-Koreában.


Androsits Beáta
Magyar Kémikusok Egyesülete
Ügyvezető Igazgató